Jak pečovat o vousy v létě?

Léto je doba pohody, dovolených u vody či u moře. Možná si vyrazíte s kámošema na cyklovýlet nebo budete chodit s ruksakem po horách, ale nocovat budete v nějakém kempu a s rodinkou vyrazíte do nějakého penzionu. A už se určitě těšíte na zahradní party či grilovačku a hlavně se můžete všude pochlubit svým pěstěným vousem. Pěstěným? No ano, co to zabralo času, než vous narostl do požadované délky.

UV záření škodí nejen kůži

Léto je pro mnohé časem oddychu a klídku. Je normální trávit mnoho času venku, protože je vidět dlouho do noci. Zkrátka paráda. Jenže sluníčko svou sílou někdy natropí víc škody než užitku. UV záření se dostane až ke kůži. Svojí intenzitou je schopné vousy vyšisovat. Když se k tomu ještě přidá slaná voda z moře nebo chlor z bazénu, máme tu slušnou nálož vysušování, oslabování, zbavování se přirozeného mazu. Tím vším bude vaše chlouba trpět. To nechcete. Ale při troše snahy je možné se proti těmto dopadům chránit.

Mohlo by vás zajímat: Korálky do vousů, zšenštilost nebo symbol chlapáctví?

Co teda dělat, ať máte pěkný vous?

V létě při vlnách veder se zkrátka pocení neubráníte. Potíme se všichni bez rozdílu. Někdo víc, někdo míň, ale vyhnout se tomu prostě nedá. Jak to ale ovlivní vzhled vašeho beardu? No, stejně jako se ženský trápí kvůli zacuchaným a slepeným vlasům v létě, vás to čeká u vašeho vousiska. A to je otrava. Ale zase je možné tomu předcházet správnou péčí.

1.   Překvápko: Mýt ho musíte pravidelně

Moc dobře víte, že vousy jsou mnohdy nevítanou skrýší všeho možného. Mytí vousů je zkrátka základ. Ale když jdete ráno do koupelny, stačí opláchnutí vodou. Dopřejte vousům na začátku dne čistou vodu, pak už se tam nevejde tolik té chlorované nebo slané. Večer pak sáhněte po vhodném šamponu nebo mycím gelu na vousy. Přípravek by měl být určen ideálně na vousy. Vlasy mají jinou strukturu než vousy. Také pokožka na bradě je jinak citlivá než vlasová pokožka.

2.   Promazat: Po umytí vyživit a promazat

Vaše vousisko si zaslouží potřebnou výživu. Sáhněte po některém z olejů na vousy a pěkně ho rozetřete a vmasírujte i do pokožky na bradě. To se vsákne. Olej po umytí se dobře vsákne, protože struktura vousů je ještě otevřená.

3.   V létě i balzám

Jak už jsme zmínili, v létě je vaše vousisko podrobeno mnoha negativním vlivům. Naneste tedy na něj i balzám, který mu poskytne potřebnou ochranu. Případně to jistí rovnou sada pro vaši péči o vousy.

4.   Vykartáčovat: Na vousy kvalitní kartáč

Kartáčování je fakt důležité a prospěšné pro vaši chloubu. Vousy promasírujete, promastíte, a ještě upravíte do požadovaného tvaru. Ideální je dřevěný hřeben nebo kartáč. Krom toho odstraníte uzlíky, vypadané vousy nebo případné nečistoty.

5. Nic nového pod sluncem: Výživa i zevnitř

Není to žádný nový objev a slyšíte to na každém rohu. Jenže ono to tak opravdu je. Kdo chce dobře a zdravě vypadat a že to na vousech je fakt poznat, musí výživu dopřát nejen zvenku, ale i zevnitř. Tělo potřebuje správné živiny, bílkoviny, minerály, řadu vitamínů, omega- 3 mastné kyseliny, no vždyť to znáte. A kdyby náhodou ne, tak například takový losos se zeleninovým salátem s vejci je pro vaši chloubu mňamka.

6. Pitný režim: Pardon, ale alkohol se nepočítá

Také samozřejmost. Zvlášť v létě, kdy jsou horka, hodně se potíme a tím pádem je potřeba vodu do těla pilně doplňovat. Vodu. Hrozí vám totiž jinak dehydratace, a to fakt nechcete. I vaše vousy a vlastně celý organismus to ocení.

7. Když to jinak nepůjde, nechte si vous trošku zkrátit

Přes všechnu péči se nemůžete zbavit velmi nepříjemného pocitu na bradě? Pak si zajděte k profesionálovi a nechte si svoje vousy lehce prostříhat a jemně zkrátit. Provzdušnění vousům jenom prospěje.

Přejeme krásné léto plné super zážitků a letní pohody.

Zpět do obchodu