Jak si nechat narůst plnovous? Pár rad od zkušeného vousáče

Chcete také patřit do klubu vousáčů? A nechcete se přidat k těm, kteří to zkusili, ale vzdali hned na začátku? Určitě znáte nebo jste potkali někoho, kdo vám vyprávěl o tom, jak si zkoušel nechat narůst plnovous. Jeho příběh nejspíš končil slovy: „už to nešlo vydržet, jak to svědělo a oholil jsem to“. Co dělat, aby to takhle neskončilo i ve vašem případě?

Jak na plnovous?

Především si uvědomte, že to není lehká cesta a bude to vyžadovat hodně trpělivosti a odhodlání nevzdat to jako mnozí před vámi. Zpočátku je důležité nechat vousy růst. To se lehce řekne a ze začátku i dělá, ale po nějaké době, kdy vousy opravdu začnou růst, to může začít být nepříjemné. Nejkritičtější období je asi to, kdy se ze strniště začne stávat něco, co by chtělo přistřihnout nebo trochu upravit, jak vám začne radit okolí. V tomto stavu vousy vůbec nemusí vypadat dobře a začínají svědět. Jak na to, aby to tak u vás nebylo? Jednoduchá rada zní: hydratujte.

Péče o rostoucí plnovous: hydratace

Zdravé vousy vzejdou jen ze zdravé pokožky. Proto je potřeba kůži pod vousy hydratovat už od začátku jejich růstu. Jde prakticky o jedinou pomoc, kterou si vaše pokožka žádá, k tomu, aby vám nadělila zdravé vousy a nepotýkali jste se s jejím svěděním. Ve stavu bez vousů se pokožka zvládá hydratovat sama, ale právě rostoucí vousy ji vyčerpávají. Ještě předtím, než vousy začnete přistřihovat nebo se objednáte k barberovi, nechte vousy alespoň měsíc růst. Kromě hydratace pokožky je vhodné udržovat v tomto období i dostatečnou hydrataci celého těla pomocí dostatečného pitného režimu.

Péče o plnovous: čistota

Kromě hydratace je potřeba udržovat vousy i pokožku v čistotě. Na to si vyberte ty správné produkty. Neberte hned první kosmetický produkt na vousy s nejhezčí etiketou a ověřte si raději složení. Potřebujete něco, co vaše vousy důkladně zbaví nečistot, nevysuší pokožku pod nimi a nebude ji zatěžovat, takže rozhodně něco přírodního. I v případě přírodních šamponů vybírejte opravdu jen šampon na vousy, ne produkt 10v1. Šampon by měl mýt dostatek živin, aby podporoval růst vousů.

Jak mýt vousy

Myjte vousy dvakrát za sebou. Prvním omytím zbavujete vousy nečistot a otevřete vous k tomu, aby mohl z druhého umytí nabrat co nejvíce živin.

Jak stříhat plnovous

Zhruba po měsíci bude čas vzít do ruky strojek a upravit váš rostoucí vous. Nebudete jen zastřihovat vousy. Důvodem je dát vousům tvar. Zastřihovat budete na tvářích a na krku s cílem získat vousy, které vypadají opravdu dobře. Při zastřihování na tvářích myslete na to, že linie vousů by měla směřovat k ústům. Přitom nezáleží na tom, zda chcete zarovnat vousy do oblouku či do „hokejky“.

Jak upravit vousy na krku

Když máte hotovo, můžete začít s linkou na krku. Zde se používá pravidlo dvou prsů. Držte ukazováček a prostředníček u sebe. Vašim prostředníčkem se dotkněte vrcholku vašeho ohryzku a horní linie ukazováčku vám ukazuje bod, pod kterým můžete začít se strojkem. Od tohoto bodu pokračujte s kopírováním vaší čelisti. Vnější okraje zastřihněte od zadní strany kotlet rovně dolů, dokud nedosáhnete spodní linie.

Jak pečovat o vousy

A teď je ten pravý čas přidat k péči o vás plnovous i další produkty a náčiní, které pomůže vousům k dalšímu zdravému růstu. Kromě šampónu na vousy se bude hodit také olej na vousy, který ale slouží spíše k vyživení pokožky pod vousy než vousů samotných. Přímo na vousy je pak balzám na vousy, který se hodí jako doplněk k oleji. K pravidelnému pročesávání vousů se kromě kapky oleje hodí praktický hřebínek na vousy, který prokrví pokožku a pomůže vousům lépe přijmout živiny z oleje. A teď už jen zbývá vybrat si takový tvar vousů, který bude nejlépe sedět vašemu obličeji.

 

Zpět do obchodu